Zmaganie się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Zmaganie się przeciwko zanieczyszczeniu powietrza

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy raptem parę dni temu.Z tego właśnie względu wskazane jest aby nabrać nieco refleksji dotyczących wielkiego problemu, który daje o sobie znać na terenie całego kraju. Mowa tu definitywnie o smogu, który z pewnością może być dla większości społeczeństwa naprawdę bez granic katastrofalny. Nagromadzone toksyny, którymi oddychamy zasadniczo w każdy dzień, oczywiście mają do czynienia z rozpowszechnianiem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Bez dwóch zdań warto nieprzerwanie objaśniać czym jest degradacja środowiska a także jakimi metodami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku programach telewizyjnych został poruszony właśnie ten temat. Przede wszystkim należy uzmysławiać sobie, że obecnie w Polsce rozpoczął się grzewczy sezon, a razem z nim wrócił także problem smogu. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najskuteczniejszych sposobów na zapobieganie zatruciu środowiska. Połowę smogu w naszym kraju produkujemy sami w naszych domach, o czym zaznaczył Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniweczymy kotłów, które zanieczyszczają środowisko, nie rozwiążemy tego problemu.


A ponadto, w walkę ze zdegradowanym powietrzem przyłączył się również Zespołów Elektrociepłowni PAK. Prezes spółki Piotr Woźny rozgłosił, iż uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za około dziesięć lat będzie zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że problem ze smogiem i z COVID można ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia COVID pojawiła się w obszarach o nieprzeciętnie wysokiej degradacji powietrza, a więc we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


Jeżeli chodzi o smog niewątliwie warto też wiedzieć, co zasadniczo jest podstawową tego przyczyną. A zatem jest to tak zwana niska emisja, która odpowiada za wystąpienie w powietrzu mnóstwa niszczących substancji takich jak SO2, PM10, PM2,5 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wszystkich perspektyw jest niepojęcie istotna, przede wszystkim z powodu naszego zdrowia oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.